Caníci-uslintánci

9. listopadu 2009 v 18:32 | veverka |  VŠE O CANÍCÍCH

Cane Corso - (též Italský corso pes)

Obrázek se otevře do nového okna
Obrázek se otevře do nového okna
Obrázek se otevře do nového okna
Cane Corso (či Kane Korzo) je prastraré plemeno, objevující se i na malbách se středověku. Později opomíjeno, až téměř upadlo v zapomnění. K oblibě opět přišlo až v sedmdesátých letech dvacátého století, kdy bylo plemeno znovu oživeno. Dnes je to jedno z nejvzácnějších a nejdražších plemen.
Psi z plemene Cane Corso jsou odvážní a divocí. Výchova není snadná a vyžaduje důslednost. V případě, že je pes správně vychován, stává se ovšem báječným společníkem a milovníkem všech členů rodiny (včetně dětí). Italského corso psa by si neměli řídit chovatelé bez předchozích zkušeností se psy. Naprosto nevhodná je přísná autoritativní výchova, která se nakonec může obrátit proti chovateli.
Cane Corso vedle příjemné, ale důsledné výchovy potřebuje ještě dostatek pohybu a aktivity. Vhodný je alespoň základní výcvik.
Anglický název: Cane Corso Italiano, Sicilian Branchiero

Zkratka používaná v ČR: CC
Cane Corso patří mezi Molossoidní plemena. Dle FCI se tyto plemena řadí do druhé skupiny. Všude na netu si můžete přečíst standard plemene i detailní historii a proto, se tu spíše zmíním o vlastních zkušnostech s tímto plemenem a o tom, co mi utkvělo v paměti.
Kaníci pocházejí z Itálie, byli používáni na italských farmách k hlídání zvířat, které statkáři chovali. Byli pořád v blízkosti člověka a s ním také spolupracovali, proto i v dnešní době jsou velmi závislí na člověku....ale jen na tom svém, jediném páníčkovi, pro kterého by položili život (bez přehánění i dnes ). Svého pána miluje celým svým srdcem, proto k tomuto plemeni musíme přistupovat vždy spravedlivě a s láskou. Cane corso se využívalo i k lovu divokých prasat, a to tak, že po uhnání prasete rychlejšími plemeny psů, se vypustili tito molossové, kteří měli za úkol zfixovat divočáka do příchodu pána. Jejich úkolem bylo zakousnout se do velmi citlivého rypáku prasete. Ztráty psů při těchto lovech byli obrovské.
Italské plemeno Cane Corso patří mezi molosoidní plemena a je přímým potomkem římských válečných psů zvaných Canis Pugnax. Tito psi se používali nejen k boji ale také jako arénoví psi pro boj s ostatními zvířaty.
Historie Canis Pugnax je více méně mlhavá, avšak soudí se, že byl vyšlechtěn několik století před naším letopočtem z Tibetského Mastifa, kterého popisuje už Marco Polo.
Po pádu Říma se plemeno používalo dále jakožto válečné, ale již se začalo využívat i jako lovecké, pastevecké a hlídací což se v zásadě nezměnilo až do tohoto století,
kdy v důsledku razantní změny způsobu hospodaření málem zaniklo.
Dříve používaný systém nezávislých zemědělských usedlostí, kde byl tento pes využíván zejména k ochraně majetku a dobytka se změnil na centralizovaný. Naštěstí se ale našlo několik nadšenců,
kteří se těmto psům začalo v sedmdesátých letech věnovat a plemeno bylo zachráněno (bohužel pravděpodobně díky příliš úzkému genetickému fondu bylo plemeno částečně oživeno krví Neapolského Mastina, což je na některých jedincích znát dodnes; jistě není třeba říkat, že se všichni chovatelé snaží tento vliv eliminovat).
Historie jména Cane Corso je více méně mlhavá, slovo Cane znamená pes (od latinského Canis), slovo Corso je zřejmě odvozeno od řeckého slova Krotos, což znamená "dvůr". Dalo by se tedy říct, že Cane Corso znamená pes k ochraně majetku.
Pro plemeno jsou charakteristické vlastnosti jako věrnost, poslušnost, síla, vytrvalost a odvaha, které byly pěstovány celá staletí. Pes je absolutně věrný svému pánovi a rodině a případnou změnu by nesl velice těžce. Ochranu majetku a pána má geneticky zakódovanou a k tomuto účelu není třeba zvláštního speciálního výcviku, ke zcela cizím lidem se chová rezervovaně až podezřívavě a bedlivě sleduje situaci.
Pes nepoznamenaný špatným výcvikem nikoho nenapadá a není agresivní, zakročí pouze v případě bezprostředního nebezpečí, zákrok je pak razantní a nekompromisní. V případě je-li napaden je schopen se bránit způsobem, který může skončit smrtí protivníka.Odvahu je možné prezentovat způsobem, který tito psi používali pro zkrocení rozzuřených býků, pes chytil býka za nějaké citlivé místo (většinou nozdry), tím ho ochromil a přinutil pokleknout a zůstat na místě dokud nebyl uvolněn. Jakožto lovec se používal k lovu velkých zvířat (medvědů, vlků a divočáků).
V několika posledních letech se pes začal šířit z Itálie i do ostatních zemí (Německo, Francie, Rusko, USA, Kanada, Belgie, Česká Rep., Maďarsko, Slovensko). Jeho obliba stoupá zejména pro jeho vynikající vlastnosti a schopnost se velmi rychle učit a zvládat i velmi složité cviky.
Plemeno Cane Corso bylo v roce 1996 uznáno FCI a popisuje jej standard FCI 343 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama