Popis a charakteristika jorkšírských terieru

3. listopadu 2009 v 22:26 | veverka
Stručná charakteristika a popis plemene
Jorkšírský teriér je pejsek s temperamentní povahou, bystrý, inteligentní a plný života. Jorkšírský teriér a jeho povaha se dá shrnout do jedné krátké věty: ""Energický dynamit s velikou inteligencí v malém těle"". Jeho povaha je natolik statečná a odvážná, že bez větších rozpaků dá i cizímu dobrmanovi najevo, kdo je tady šéf. Toto plemeno je velmi společenské a nejvíce ho uspokojí pobyt v blízkosti svých milovaných páníčků, ať už v panelovém domě, nebo v domku se zahradou. Je to dokonalý společník, který s Vámi vydrží celý den v posteli čí na gauči, ale naopak velice rád půjde i na dlouhou procházku.
Zbarvení hlavičky jorkšíra je do sytě zlaté barvy a od nosu až po ocásek se po celých zádech táhne pěšinka, která rozděluje záda zbarvená do ocelově tmavé barvy. Kolem uší a na okolo čenichu bývá srst zvláště dlouhá. U výstavních pejsků bývá hedvábná srst na hřbetě spadlá splývavě až na zem. Všechny tříslově zbarvené chlupy jsou u kořene sytější než ve střední délce a světlají k vrcholu. Na hlavě tato barva nezasahuje až na krk, ani zde neobsahuje žádné tmavé nebo černé chlupy.
Jorkšírský teriér s temperamentní povahou
Jorkšírský teriér s temperamentní povahou

Povaha a temperament plemene

Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný - tak to říká standard. Temperament a vytrvalost mají až neuvěřitelnou v porovnání s tak malým tělíčkem. Pokud zrovna jorkšír nespí nebo neodpočívá je v neustálém pohybu. Je velmi pozorný a zajímá ho veškeré dění okolo sebe. Jejich milá povaha a nezaměnitelný výraz jim pomáhá získat od Vás co si umanou a nebo Vás donutí k odpuštění za provedený ""nešvar"".
Jorkšír je společenský pes. A je nutné říci, že to umí opravdu se vší dokonalostí předvést. Jen těžko si dovolíte něco provádět bez pomoci či odborného dohledu tohoto čtyřnohého a roztomilého pomocníka. Nakonec jeho inteligentní pohled na Vás, když provádíte nějakou činnost, mluví za vše.
Jokršír potřebuje od páníčka mnoho lásky a pozornosti. Miluje společnost a potřebuje také kontakt s lidmi. Je natolik ukázněný, že když ho vezmete do restaurace či na výlet, bude se chovat velmi ukázněně, zvlášť když se stane středem pozornosti. Nepohrdne ani dlouhými procházkami a budou-li pravidelné je schopen ujít i 12 až 15 km a nakonec si doma vytáhne nějakou hračku, aby si nakonec dne pořádně vyhrál. Je velmi chytrý, někdy trochu umíněný a tvrdohlavý. Není však výjimkou, že budete mít doma psa ""teroristu"". Velmi rychle se naučí, jak na Vás a aniž byste si toho všimli, vaše role se obrátí a posloucháte svého milého jorkšíra jako hodinky a ke všemu z toho máte radost. To vše dokáže tento ""mrňous"".

Použití a uplatnění plemene

Je to velmi populární plemeno, nejen vynikající společník a kamarád, je to pes se spoustou energie a radosti. Jeho veselá povaha a nadměrná energie nachází uznání i u lidí založených na sportovním vyžití. Dlouhé procházky, tanec se psem či dokonce agility, není pro jorkšíra žádný problém. Je známo jedno pořekadlo, že jorkšír splňuje vše co je požadováno u velkých psů, jen s tím rozdílem, že je to vše umístěno v malém těle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama